У МАГАТЕ заявили, що досі не дістали доступу до дахів реакторів ЗАЕС і машинних залів, а міни “все ще на місці”

Фахівці Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), які перебувають на Запорізькій АЕС, що наразі під контролем російських окупантів, не можуть оглянути дахи енергоблоків і машинні зали. Про це МАГАТЕ проінформувало 29 липня з посиланням на гендиректора Рафаеля Гроссі.

“Під час обходу периметра ділянки у четвер [27 липня] група підтвердила, що міни, які вони помітили 23 липня, усе ще на місці. МАГАТЕ також і далі робить запити на доступ до дахів реакторів ЗАЕС та їхніх машинних залів”, – ідеться в повідомленні.

Гроссі оголосив, що “ЗАЕС завершила планове переведення енергоблоку №5 на “холодний зупин”, а енергоблоку №4 – на “гарячий зупин”.

“ЗАЕС здійснила цю зміну стану реактора на п’ятому енергоблоці для проведення ремонтних робіт, які можливі лише в разі “холодного зупину”. Учора вранці п’ятий енергоблок перевели на “холодний зупин”. […] Інші агрегати залишаються в режимі “холодного зупину”, – зазначили в МАГАТЕ.

За їхніми даними, пару четвертого енергоблоку “тепер використовують для очищення стічних вод на ЗАЕС”.

“Експерти МАГАТЕ, які були присутні на майданчику, закликали ЗАЕС вивчити всі можливі варіанти встановлення зовнішнього котла замість вироблення необхідної пари, що дало б змогу майданчику перевести всі енергоблоки у стан “холодного зупину”. Як повідомляли раніше, національний регулятор України – Держатомрегулювання – видав розпорядження обмежити роботу всіх шести блоків станом “холодного зупину”, – пояснили в МАГАТЕ.

Контекст:

ЗАЕС в Енергодарі Запорізької області опинилася під окупацією російських військових на початку березня 2022 року і відтоді вона під їхнім контролем.

Із серпня окупанти регулярно обстрілювали ЗАЕС та Енергодар, у зв’язку із чим станцію кілька разів повністю від’єднували від енергомережі.

У вересні на станції побувала делегація МАГАТЕ із 14 осіб на чолі із Гроссі, після чого на ЗАЕС залишилися співробітники агентства. Вони періодично змінюються.

Україна наполягає на виведенні російських окупантів зі станції. Президент України Володимир Зеленський заявляв, що поки на ЗАЕС перебувають російські солдати, “світ залишається на межі радіаційної катастрофи”.

20 червня начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов заявив, що окупанти замінували охолоджувальний ставок на ЗАЕС. 

Зеленський повідомив 22 червня, що країна-агресор РФ готує теракт на ЗАЕС із викидом радіації.

Буданов заявив в інтерв’ю 23 червня, що в Росії вже розроблено й затверджено план підриву ЗАЕС. За його оцінкою, “ніколи ситуація не була настільки серйозною”.

4 липня Генштаб ЗСУ повідомив, що на зовнішній покрівлі третього й четвертого енергоблоків ЗАЕС було розміщено сторонні предмети, схожі на вибухові пристрої. 5 липня ЗМІ опублікували супутникові знімки цих предметів.

Юрій ЗІНЕНКО
редактор, журналіст

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *