Чи можна займатися спортом, якщо у вас — астма

Що робити астматикам, коли спорт і фізична активність вже давно стали не просто трендом, а стилем життя? Як проводити тренування, щоб воно не завдало шкоди? На ці та інші запитання відповідає професор, доктор медичних наук, лікар-пульмонолог Центру респіраторної медицини Сергій Бабак, інформує Ukr.Media.

Він розділяє поняття спорту і фізичної активності.

"У контексті користі для здоров'я ми говоримо про фізичну активність, а не про олімпійські рекорди. Але і тут важливо не кидатися в крайнощі", — пояснює професор.

Крайність № 1. Фізична активність — найкращі ліки проти астми

Фізична активність зміцнює м'язовий каркас і за рахунок цього покращує самопочуття хворого на астму — астматикам з міцними м'язами легше дихати. Якщо пацієнт не рухається, прогресу в лікуванні не буде.

Однак фізична активність не розглядається, як ліки проти астми — це лише елемент лікувальної програми, але елемент обов'язковий. Астматик повинен рухатися, фізичні навантаження мають бути такими ж, як в інших людей. Можна і потрібно підніматися в гори, спускатися під воду, кататися на гірських лижах.

Яскравий приклад того, коли регулярні тренування значно покращують стан хворого — холодова астма. Діти, які займаються фігурним катанням, проводять багато часу на льоду і звикають до холоду. Однак тренування все одно не лікують від астми, вони лише допомагають переборювати дихальний дискомфорт і зміцнювати м'язи.

Крайність № 2. Фізичні навантаження категорично протипоказані при астмі

Фізичне навантаження протипоказане хворому астмою тільки в одному випадку — під час нападу задухи. Подолати напад за допомогою фізичного навантаження неможливо. Неможливо змусити себе дихати і рухатися, коли всередині все скрутило. В цьому випадку фізичне напруження погіршить самопочуття.

В інших випадках фізичні навантаження корисні. Є умовна одиниця виміру обсягу фізичної активності — кількість кроків. Для астматиків не встановлюють норму, більше якої рухатися не можна, але є нижня межа: 7000 кроків в день — стільки повинен легко переносити пацієнт з астмою. Така активність сприяє лікуванню.

Якщо говорити про обережність протягом тренувань, ніяких особливих заходів не треба. Під час фізичних навантажень астматики повинні поводитися так само, як і в будь-який інший час: уникати факторів, що провокують напад задухи, мати під рукою препарат, який усуває напад, продовжувати регулярне приймання ліків. Ліки проти астми діють в дихальних шляхах локально і не впливають на здатність переносити фізичні навантаження — вони не потрапляють у кров і внутрішні органи, не зачіпають м'язи і кістки.

Як поєднувати астму та активний спосіб життя

Професійний спорт для астматиків не бажаний, а ось тренування необхідні. Як і всім людям, астматикам слід звертати увагу на кліматичні чинники. Не можна займатися серйозним фізичним навантаженням під час сильної спеки або холоду — в цих випадках швидко висушуються дихальні шляхи. У астматиків слиз у бронхах більш в'язкий — екстремальні кліматичні умови можуть провокувати дискомфорт і кашель.

Ще один фактор, про який всі чомусь забувають, — сон. Фізичні навантаження у будь-якої людини повинні супроводжуватися нормальною тривалістю сну, який має тривати в середньому сім годин. У астматиків є підвищені вимоги до умов сну. Більшість нападів відбуваються в ранкові години, коли хворі відчувають особливий дискомфорт. Це не означає, що допущено помилки в лікуванні, але показує, що пацієнтові необхідно подбати про те, чим він дихає під час сну. На меблях мають бути гіпоалергенні чохли, не можна пускати тварин спати з господарем, повітря в спальні повинно добре зволожуватися і очищатися.

Загальна рекомендація для будь-кого, хто страждає на астму, але хоче регулярно тренуватися і вести активний спосіб життя: прислухайтеся до своїх відчуттів, займайтеся в комфортних умовах, не нехтуйте приймання ліків. Тоді тренування принесуть вам користь.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *