Кузьма і Дем’ян, Кузьминки літні 14 липня: історія, традиції та прикмети свята

Народне свято Кузьминки літні відзначається 14 липня 2019 року (за старим стилем — 1 липня). У церковному календарі дата присвячується мученикам Космі і Даміану Римським, інформує Ukr.Media.

Свято отримало назву «Кузьминки» на честь одного зі святих, якого шанують в цей день — Косми. Оскільки це незвичайне ім'я для слов'ян, вони підібрали схоже.

Історія

Святі Косма і Даміан жили в Римі в III-IV століттях. Вони були рідними братами. Мати виховала їх у християнському милосерді. Вони присвятили себе лікуванню. Причому за лікування ніколи не брали грошей, а просили своїх пацієнтів увірувати в Господа і прийти до Нього.

Коли слава про них дійшла до імператора, той наказав привести їх і судити як чародіїв. Але з волі Всевишнього правителю на процесі так звело шию, що він зміг поворухнути нею тільки після того, як визнав братів невинними і відпустив.

Загинули вони від руки свого ж наставника-лікаря. Він у нападі заздрості до їх шани і загальної любові заманив святих на скелі і вбив, а тіла скинув у річку.

Традиції та обряди

В це народне свято люди моляться Космі і Даміану про позбавлення від хвороб. Святі брати з давніх пір вважаються покровителями лікарів. Тому всі, хто пов'язаний з медициною, ставлять їм свічки і просять сили, знань і захисту. Народні цілителі в цей день лікують неврози і заговорюють нав'язливі думки.

Кузьминки літні — жіноче свято. Провівши день в турботах по дому та городу, ввечері дівчата збираються на вечорниці. За традицією вони готують збірну кашу, для якої кожна приносить те, що може. Урізноманітнити стіл дозволяється тільки овочами або фруктами. Тваринна їжа не повинна бути присутньою на ньому. Не обходиться застілля без пива або домашньої наливки. Їжі заведено готувати багато, щоб вистачило на частування сусідам і вбогим.

На Кузьминки літні до заходу сонця люди просять вибачення один в одного. При цьому неважливо, чи відчуває людина в чомусь провину чи ні. Головне — щирість.

Прикмети та повір'я

  • На вечірньому небі серп місяця хоч трохи червоний — до вітру, а якщо у нього краї затуплені — до злив.
  • Потрібно бути обережним: що таємне, то приховати в цей день неможливо.
  • День несприятливий для нових починань.
  • Що присниться в цю ніч, то скоро виповниться.
  • Побачити в сні ключ, лист або книгу — до швидких серйозних змін.
  • Людина, народжена 14 липня, проживе довге життя.
  • Люблячим людям необхідно бути уважними до слів, які вимовляють, інакше вони можуть обернутися непримиренною сваркою.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *